Ośrodek Wypoczynkowy
Zieleniec 113
57-340 Duszniki Zdrój
tel. +48 604-607-454
tel. +48 664-084-598
"Zbójnicka Chata"
ZAPRASZAMY
Kontakt
Ośrodek Wypoczynkowy
"Zbójnicka Chata"
Zieleniec 113
57-340 Duszniki Zdrój

Telefon
kom. +48 604-607-454
kom. +48 664-084-598

e-mail
 
Kolumna Trójcy Świętej
pl. Wolności, 57-500 Bystrzyca Kłodzka

Kolumna Trójcy Świętej
 
Jest to barokowy monument stworzony przez Antona Jörga. Znajduje się on na rynku w Bystrzycy Kłodzkiej. Jest jedną z wielu Kolumn Trójcy Przenajświętszej powstałych na dawnych ziemiach Monarchii Habsburgów.

Pomnik ma wysokość około 10 metrów i jest jednym z najlepszych dzieł Antona Jörga. Szczyt wysokiego, zwężającego się ku górze cokołu o trzech wklęsłych bokach zdobionych ornamentem regencyjnym, jest zwieńczony przedstawieniem Trójcy Świętej. Poniżej ulokowana jest figura Matki Bożej Wniebowziętej. Postać Marii otaczają postaci śś. Józefa, Anny i Joachima. Poniżej Marii, na niewysokiej kolumnie stoi figura Archanioła Michała. Postument otacza bogato ornamentowana kamienna balustrada, w której narożach stoją figury śś. Floriana, Jana Nepomucena i Franciszka Ksawerego. Pomnik posiada balustradę z żeliwa. Całość jest bogato zdobiona puttami, ornamentami, wolutami, motywami roślinnymi i innymi detalami.


Kolumna wykonana została w roku 1746 przez pochodzącego z Kamieńca śląskiego rzeźbiarza Antona Jörga, który znany był z podobnego pomnika ustawionego w rynku w Głubczycach. Fundatorem dzieła był bystrzycki radca i podskarbi ziem pruskich Kacper Rudolf Kleinwatcher. Powodem fundacji było dziękczynienie za uratowanie miasta od pożaru. Kolumna powstała, aby chronić miasto od pożarów i zarazy, która w tym czasie dziesiątkowała okoliczną ludność. W roku 1855 podskarbi Franciszek Tishbauer sfinansował renowację, którą przeprowadził rzeźbiarz Aleksy Ziliack. Kolejną renowację, połączoną z usuwaniem starych powłok olejnych i naprawą zniszczonych detali, wykonał w latach 1900-1902 rzeźbiarz Eisenberg ze Strzelina, zaś ostatnie tego typu prace przeprowadził Karl Heinz-Ludwig.
Ten obiekt należy do następujących kategorii:
- Zabytki